JS 1008 facebook JS 1008 Youtube
strona głóna
Strona główna » JS 1008 » Tradycje Jednostki Strzeleckiej 1008 Elbląg

Przydatne linki

Tradycje Jednostki

Strzelcy zawsze przejawiali wielkie przywiązanie do tradycji. W trakcie działania każdej jednostki strzeleckiej w Polsce wytworzyły się pewne tradycje specyficzne dla danej Jednostki. W powyższym dziale pragniemy przytoczyć tradycje które są kultywowane w Jednostce Strzeleckiej 1008 Elbląg.

1. "Marsz po beret"

Nazywany tak przez rekrutów pierwszy marsz kondycyjny który odbywa się po kilku miesiącach stażu kiedy dowódcy drużyn uznają, że rekruci są gotowi. Swoją nazwę zawdzięcza od nazwy innego słynnego marszu po "kepi b`lanc" który odbywa się w Legi cudzoziemskiej. Nie jest on oczywiście nawet w drobnym wymiarze tak drastyczny i ciężki, jednak pokonać dla młodego człowieka dystans 42 km z wyposażeniem stanowi nie lada wyzwanie, i tak naprawdę już po 25 km decyduje siła motywacji, ludzie którzy jej nie posiadają rezygnują w trakcie i są odwożeni do domów przez zabezpieczenie medyczne, a ci którzy ją posiadają prędzej "padną" maszerując niż się poddadzą. Ukończenie marszu uprawnia do noszenia zielonego beretu wraz z orzełkiem strzeleckim, symbolem Związku Strzeleckiego od blisko 100 lat.

2. "M- Day"

Skrót od "Dzień motywacyjny". Nazywane są tak pierwsze zajęcia nowego naboru które mają za zadanie pokazać jak wygląda codzienna służba w Związku Strzeleckim oraz sprawdzić motywacje kandydatów do dalszego działania. Ci którym się wydawało, że Jednostka to kolejna grupa ASG lub "Zabawa w wojsko" niestety będą zawiedzeni. Pozwala to odsiać osoby które zwyczajnie nie nadają się do dalszej służby w Jednostce Strzeleckiej 1008. Po pomyślnym ukończeniu każdy nowy rekrut rozpoczyna normalny tok szkoleniowy aż do złożenia przyrzeczenia i nominowania na pierwszy stopień strzelecki.

3. "Camp Frombork"

Nazwa zgrupowania które odbywa się dwa razy do roku z okazji świąt: 11 listopada i 3 maja. Młody rocznik strzelców zdobywa tutaj niezbędną wiedzę do samodzielnego działania w bardzo trudnych warunkach, natomiast starszy rocznik odbywa samodzielne ćwiczenie taktyczne które trwa minimum 72 godziny i stanowi sprawdzian umiejętności nabytych w trakcie całego okresu szkoleniowego. W dniach 3 maj lub 11 Listopada strzelcy obchodzą dzień odzyskania niepodległości i dzień uchwalenia Konstytucji. Odbywa się uroczysty apel i przedstawienie tła historycznego obchodzonego święta. Poandto jedynie podczas tych dwóch dni rekruci mogą złożyć przyrzeczenie strzeleckie i uzyskać mianowanie na pierwszy stopień strzelecki.