JS 1008 facebook JS 1008 Youtube
strona głóna
Strona główna » JS 1008 » Zostań Strzelcem » Informacje dla Rodziców

Przydatne linki

Komenda Główna Strzelecki Portal Informacyjno Szkoleniowy

Informacje dla Rodziców

Wymogi formalne

Osoba ubiegająca się o członkostwo w Jednostce Strzeleckiej musi posiadać pisemną zgodę rodzica lub prawnego opiekuna na druku przygotowanym przez Jednostkę Strzelecką. Ponadto osoba taka musi mieć nie mniej niż 15 lat w momencie zapisywania się do jednostki.

Bezpieczeństwo na zajęciach

Nad bezpieczeństwem osób ćwiczących czuwa przeszkolona kadra w której skład wchodzą osoby które działają w Jednostce Strzeleckiej już blisko 10 lat. Kardra ta przeszła szkolenia z zakresu prowadzenia zajęć dla młodzieży szkolnej realizowane przez Komendę Główną ZS. Ponadto na każdych zajęciach jest obecna minimum jedna osoba posiadająca stosowne przeszkolenie z zakresu pierwszej pomocy przed-medycznej. Szkolenia te realizowane są przez certyfikowanych ratowników medycznych.

Ile czasu zajmuje "Strzelec"

Nie da się jednoznacznie określić jaki to wymiar czasowy, jednak jest dość duży. Wynika to z racji prowadzenia zajęć minimum 2 razy w tygodniu, zajęcia odbywają się w piątki w godzinach 17-19 oraz soboty w godzinach około 8-16, jednak bywają przypadki, że są przedłużane. Ponadto realizujemy zajęcia i ćwiczenia nocne które mogą trwać ponad 48 godzin, jednakże zawsze staramy się aby ich termin nie pokrywał się z zajęciami lekcyjnymi w szkole. Poza tym odbywają się również wyjazdy szkoleniowe tzw. "obozy" które mogą trwać od 3 do 7 dni, w zależności od ilości wolnych dni od szkoły, zazwyczaj w okresach wakacyjnych i dniach wolnych od pracy.

Strzelec a szkoła

Mimo, iż zajęcia są dość intensywne, a obecność na nich jest obowiązkowa nie kolidują one z zajęciami w szkole. Nie należy w żadnym wypadku patrzeć na działalność syna/córki jako stratę czasu jaki można spędzić na naukę. Państwa dzieci na Naszych zajęciach dowiedzą się wielu ciekawych rzeczy, nie tylko z dziedziny wojskowości lecz również kultury, historii, dyscypliny, działania w zespole. Nasza jednostka jak również cała organizacja może poszczycić się dziesiątkami ludzi którzy jako młodzież wstąpili do Strzelca i ukierunkowało ich to dalej aby w dorosłym życiu służyć w różnych formacjach mundurowych i agencjach Państwowych RP.

Ile to kosztuje:

W Jednostce Strzeleckiej 1008 obowiązuje składka w wysokości 20 PLN miesięcznie która jest przeznaczana na wyposażenie do prowadzenia zajęć, oraz wyposażenie dla nowych członków. W przypadku gdy sami członkowie, lub gdy rodzice/opiekunowie niepełnoletnich członków mają małe dochody istnieje możliwość zwolnienia ze składki, poza 2 PLN miesięcznie które Jednostka przekazuje do Komendy Głównej za każdego członka.

Umundurowanie i wyposażenie

Z racji tego, iż jesteśmy organizacją mundurową obowiązuje nas noszenie munduru na wszystkich zajęciach oraz uroczystościach, jednak nie wymagamy kupna od ręki całego wyposażenia. Każdy nowy członek ma tak zwany okres unitarny trwający około 6 miesięcy i przez ten czas ma możliwość zastanowienia się nad dalszym członkostwem i ewentualnie zakupem munduru, do tego czasu Jednostka z własnych środków wydaje na stan wyposażenie w tym mundur oraz plecak. Po pomyślnym ukończeniu okresu unitarnego i złożeniu przysięgi wymagamy jednynie zakupu umundurowania (mundur, pas, buty, beret).